Zlot 2020
SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup samochodu elektrycznego za granicą
Autor Wiadomość
vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-02-25, 17:01   Zakup samochodu elektrycznego za granicą

Jako iż dostaję pytania na priv odnośnie kupna auta elektrycznego za granicą, postanowiłem opisać wszystko w jednym miejscu. Dotyczy konkretnego przypadku, nie jestem żadnym handlarzem i nie znam wszystkich możliwych kruczków ani nie wiem jak sprowadzać z innych krajów (spoza UE).

1. Szukanie auta.
Ja szukałem na mobile.de i autoscout24.pl. Przeglądałem też otomoto, ale interesował mnie używany leaf II, a tego na otomoto jest jak na lekarstwo. Uwaga na ceny aut z Holandii - często podawane są ceny netto. W przypadku aut z baterią chłodzoną pasywnie warto odpuścić auta z gorących krajów (Hiszpania, Grecja, południowe Włochy).

2. Komunikacja.
Mnie się udało o tyle, że sprzedający rozmawiał po angielsku. Nie jest to normą (szczególnie we Francji). Każdy przypadek jest inny i nie ma reguły. Na początku wymieniliśmy kilka maili a później po prostu zadzwoniłem.

3. Płatność.
Tutaj jest wesoło i zależy od kraju. Gdy 5 lat temu kupowałem auto w Niemczech to nie było problemu z płatnością gotówką. Gdy w tym roku kupowałem auto we Francji to sprzedający nie chciał słyszeć o gotówce. Przelew wewnątrz UE dochodzi najszybciej następnego dnia, a ja nie miałem ochoty zostawać na noc tylko po to, żeby czekać na przelew. Uzgodniliśmy płatność kartą Revolut. Przy okazji miałem bardzo dobry kurs wymiany. Minus jest taki, że przy wymianie większej kwoty revolut pobiera 0,5% prowizji, ale nie dotyczy to kart premium. Bardziej opłacało mi się opłacić premium za rok z góry i mieć przewalutowanie za free. Sam przelew do sprzedającego poszedł w kilka sekund i miał na swoim Revolucie.

4. Przygotowanie do podróży.
Do Francji wziąłem WizzAir (109PLN za bilet). Wracałem z kolei na kołach (1700km elektrykiem). Tutaj jest kilka uwag: gdy chcecie przywieźć auto na lawecie to pakujecie je i tyle Was interesuje. Jeśli natomiast chcecie wracać na kołach to w Niemczech musicie wyrobić tablice tymczasowe, zapłacić ubezpieczenie i dopiero wtedy wracacie do domu. We Francji teoretycznie trzeba zrobić tak samo, ale w praktyce sporo osób zostawia oryginalne tablice i tylko wykupuje ubezpieczenie. Jest to podyktowane tym, że na tymczasowe tablice we Francji trzeba niekiedy czekać do 2 dni roboczych. Powró† na oryginalnych tablicach jest rozwiązaniem ryzykownym, szczególnie gdy wracamy przez Niemcy.
Koszt ubezpieczenia we Francji to 75EUR za 5 dni.

5. Podróż i ładowanie.
Generalnie abetterrouteplanner.com daje radę. W większości krajów ładowarki płatne można bez problemu odblokować aplikacją. W czasie całej podróży nie potrzebowałem ani jednej karty. Do aplikacji jest podpięta karta płatnicza i odpowiednia należność jest ściągana z konta. Ładowarki we Włoszech okazały się być dość kapryśne i czasami nie chciały rozpocząć ładowania. Za którymś kolejnym razem się w końcu udawało. Tylko jedna nie chciała się w ogóle uruchomić i to mnie nauczyło, że zawsze trzeba mieć plan B, i na tyle prądu, żeby tam dotrzeć.
W Słowenii jest nawet prościej, bo nie ma aplikacji. Wchodzi się na stronę gdzie podaje się kod ładowarki, dane swojej karty płatniczej i po temacie - ładowanie się rozpoczyna.

6. Formalności w kraju.
Zaczynamy od tłumaczenia dokumentów. Potrzebujemy umowę i dowód rejestracyjny. Ja jeszcze niepotrzebnie przetłumaczyłem dokument potwierdzający, że Francuz sprzedał mi auto. W Polsce jest to zbędne, bo to raczej jest potwierdzenie dla sprzedającego, że sprzedał auto (sama umowa u nich nie wystarczy). Koszt to 50PLN/dokument.
Następnie jedziemy zrobić przegląd (99PLN). Teoretycznie nie musimy go robić (wystarczy zaświadczenie, że przegląd w kraju pochodzenia jest uznawany w Polsce) ale w praktyce lepiej go zrobić.
Kolejny punkt to urząd skarbowy. Nie celny, tylko skarbowy. Ale nie dowolny. Musi to być urząd skarbowy, który zajmuje się akcyzami. W tymże urzędzie składamy wniosek o wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy. No i teraz przyda nam się przegląd, bo jest tam napisane, że auto jest elektryczne. Bez tego musielibyśmy robić opinię rzeczoznawcy za kilkaset PLN. Jest to też napisane w tłumaczeniu dowodu rejestracyjnego, ale to dla urzędników było niewystarczające. A przegląd ich już przekonał. Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia to 17PLN.
No i teraz z kompletem dokumentów uderzamy do wydziału komunikacji i rejestrujemy auto (250PLN). Powiedzcie panience z okienka, że tablice mają być zielone. U mnie nie miała o tym pojęcia, skończyło się na rozmowie z kierowniczką, która też o tym nie miała pojęcia. Koniec końców zamówiły mi tablice i naklejkę na tablice i czekam już drugi tydzień, bo naklejka nadal nie dotarła. Wtedy zostanie mi już tylko ubezpieczenie.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-25, 17:48   Re: Zakup samochodu elektrycznego za granicą

vwir napisał/a:

5. Podróż i ładowanie.
Generalnie abetterrouteplanner.com daje radę. W większości krajów ładowarki płatne można bez problemu odblokować aplikacją.

Jaką?
Na wszystkich stacjach jedną, czy na każdej inną, w zależności od sieci?

vwir napisał/a:

W czasie całej podróży nie potrzebowałem ani jednej karty. Do aplikacji jest podpięta karta płatnicza i odpowiednia należność jest ściągana z konta. Ładowarki we Włoszech okazały się być dość kapryśne i czasami nie chciały rozpocząć ładowania. Za którymś kolejnym razem się w końcu udawało. Tylko jedna nie chciała się w ogóle uruchomić i to mnie nauczyło, że zawsze trzeba mieć plan B, i na tyle prądu, żeby tam dotrzeć.
W Słowenii jest nawet prościej

Wracałeś z Francji do Polski przez Włochy i Słowenię?

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-02-25, 18:01   

Cytat:
Jaką?

Na różnych stacjach korzystałem z różnych. We Włoszech polecam evway. Na Węgrzech Mobiliti. Na Słowacji ZSE Drive. Korzystałem też z innych, ale te sprawdzały się najlepiej.

Cav napisał/a:

Tak. To była dla mnie najkrótsza i najbardziej optymalna trasa.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-25, 19:46   

vwir napisał/a:
Cytat:
Jaką?

Na różnych stacjach korzystałem z różnych. We Włoszech polecam evway. Na Węgrzech Mobiliti. Na Słowacji ZSE Drive. Korzystałem też z innych, ale te sprawdzały się najlepiej.

Cav napisał/a:

Tak. To była dla mnie najkrótsza i najbardziej optymalna trasa.

To gdzie Ty to kupowałeś, koło Monaco?

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-02-25, 22:16   

Tak

zeb PL 

Wysłany: 2020-02-29, 11:30   

Też nie jestem handlarzem, chociaż przywiozłem więcej i teraz sprzedaję jedno BMW i jednego E-NV200.
Auta kupiłem w salonach autoryzowanych i w profesjonalnych firmach tak żeby mieć pewność bezwypadkowości i dobrego stanu. Skutkuje to wyższą cena ale praktycznie oprócz opon zerowym pakietem startowym. Zarejestrowałem i jeździmy.
Auta kupiłem na firmę z VATem, płaciłem przelewem, to wymóg przy rozliczeniach między firmowych.
Na podróże elektrykiem po europie z zasięgiem 100 km nie miałem czasu, samochody przyjechały na lawecie.
Reszta formalności w Polsce tak jak opisał kolega vwir. W wydziale komunikacji byłem w grudniu dlatego na jednym mam zielone na innych białe tablice z naklejką na szybie.
Znajomy któremu przywiozłem auto ani nie dostał zielonych ani naklejki, sprawa w toku, jeździ na białych.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-29, 13:16   

zeb PL napisał/a:
Też nie jestem handlarzem, chociaż przywiozłem więcej i teraz sprzedaję jedno BMW i jednego E-NV200.
Auta kupiłem w salonach autoryzowanych i w profesjonalnych firmach tak żeby mieć pewność bezwypadkowości i dobrego stanu. Skutkuje to wyższą cena ale praktycznie oprócz opon zerowym pakietem startowym. Zarejestrowałem i jeździmy.
Auta kupiłem na firmę z VATem, płaciłem przelewem, to wymóg przy rozliczeniach między firmowych.
.

Taka opcja by mi pasowała.
BTW: Jakby ktoś się chciał pokusić na znalezienie i przywiezienie mi Leafa 2, niewalonego i w cenie poniżej 90 tys, z pełną fakturą VAT, to za taką usługę chętnie zapłacę.

jas_pik

Wysłany: 2020-02-29, 14:12   

Cav napisał/a:
przywiezienie mi Leafa 2, niewalonego i w cenie poniżej 90 tys, z pełną fakturą VAT, to za taką usługę chętnie zapłacę.

Jak znajdziesz to Ci zorganizuję resztę ( Ze Szwajcarii , Norwegii i Francji )

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-29, 18:44   

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
przywiezienie mi Leafa 2, niewalonego i w cenie poniżej 90 tys, z pełną fakturą VAT, to za taką usługę chętnie zapłacę.

Jak znajdziesz to Ci zorganizuję resztę ( Ze Szwajcarii , Norwegii i Francji )

Tą resztę to sam sobie mogę zorganizować.
Chodzi głównie o to znalezienie, może akurat ktoś przy okazji innych zakupów, coś takiego zauważy.

Zresztą nie musi być Leaf, Konę electric też przytulę.

jas_pik

Wysłany: 2020-02-29, 19:28   

Nissan Dijon Nord
Adres : 5 RUE DES ARDENNES VILLAGE AUTOMOBILES 21000 DIJON tel: +33 3 80 72 19 19
Mają kilka Leafów2 N-Connecta rocznik 2019 ( przebiegi 6000 - 15000 km) w cenie około 25 0000 Euro

VP AUTO : 277 rue de Kerpont 56850 Caudan
rocznik 2018 , przebieg 25 kkm cena 19000Euro

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-29, 21:59   

jas_pik napisał/a:

VP AUTO : 277 rue de Kerpont 56850 Caudan
rocznik 2018 , przebieg 25 kkm cena 19000Euro

Obrazek

Ten ostatni to jakaś aukcja?
Znasz francuski?

jas_pik

Wysłany: 2020-02-29, 22:15   

Nie wiem, raczej nie .
To są ogłoszenia z francuskiego portalu darmowych ogłoszeń leboncoin.fr ( odpowiednik olx-a)
Najlepiej podjechać/zadzwonić jeśli sa to firmy.
Z prywatnymi ogłoszeniami jest rożnie.
Używam angielskiego - z tym nie ma problemu :)
pamiętaj tylko o jednym po reformach Makarona nie ma możliwości zakupu gotówkowego ( nawet od firm) musisz zapłacić przelewem a to zazwyczaj komplikuje transakcję.
Chociaż już podałem sposób jak to zrobić w ciągu jednego dnia .
Osobiście nie wracam żadnym nabytym tam pojazdem na kołach bo wygodniejszym rozwiązaniem na takie odległości jest zlecenie transportu przez portal clicktrans.pl ( ewentualnie zamówienie u forumowych przewoźników)
Jako nowy nabywca musiałbyś przerejestrować pojazd na siebie i ubezpieczyć.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-02-29, 22:29   

jas_pik napisał/a:
Nie wiem, raczej nie .
To są ogłoszenia z francuskiego portalu darmowych ogłoszeń leboncoin.fr ( odpowiednik olx-a)
Najlepiej podjechać/zadzwonić jeśli sa to firmy.

No ale akurat to VP auto, (z tego co wynika z ich strony) to aukcja z ceną wywoławczą 19900.

https://vpauto.fr/vehicule/34a622b43a/nissan-leaf-electrique-40kwh-n-connecta

Do tego o ile google dobrze tłumaczy, bez możliwości odliczenia VAT, więc realny koszt jest porównywalny z 100 tys (w przypadku pełnej faktury).
A ktoś może jeszcze cenę podbić, bo to tylko wywoławcza, no i auto wymaga poprawek lakierniczych z tego co widzę, na praktycznie każdym elemencie.

To już chyba lepsza opcja to byłby zakup nowego, rok młodszego, w Polsce - za raptem 20 tys zł więcej.
Pewnie spokojnie wyrówna się przy odsprzedaży, bo osiągnie większą wartość - zarówno z tytułu rocznika, przebiegu, pełnej faktury, polskiego salonu i pewniejszego pochodzenia od pierwszego właściciela.

zeb PL 

Wysłany: 2020-02-29, 22:50   

Zobacz na autoscout24, np w Holandii zaczynają się 22 - 23 tyś netto. czyli w Polsce wyjdzie około 110 tyś. netto.

jas_pik

Wysłany: 2020-02-29, 22:51   

Sam sobie musisz to policzyć.
Skoro odliczasz sobie VAT to nie jest to chyba nie jest to zakup prywatny .
Jak chcesz robić koszty to chyba podatkowo lepiej mieć długoterminowy wynajem u krajowych pośredników i wynajmować teslę :) I płacić im jak za zboże :)
Albo inne rozwiązanie kupić teslę na żonę i niech zona Ci wynajmuje z VAT-em.
Ale to każdy ma swoje własne sposoby podatkowe albo takie jak im doradzi doradca .

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-03-01, 07:38   

jas_pik napisał/a:
Sam sobie musisz to policzyć.
Skoro odliczasz sobie VAT to nie jest to chyba nie jest to zakup prywatny .
Jak chcesz robić koszty

Nie chcę robić kosztów, tylko je zbijać.
Wrzucenie części ceny kawałka ceny samochodu w koszty firmy, jest jednym ze sposobów, żeby był tańszy, a nie droższy - dlatego ten mój limit 90 tys to kwota brutto, co oznacza że netto ma kosztować poniżej 73 tys.

jas_pik napisał/a:

to chyba podatkowo lepiej mieć długoterminowy wynajem u krajowych pośredników i wynajmować teslę :) I płacić im jak za zboże :)

Akurat wynajem to zdecydowanie najdroższy sposób posiadania auta, tak o 20% przedraża sprawę w stosunku do zakupu gotówkowego.
Leasing trochę mniej, ale również.

Nie mam działalności gospodarczej osoby fizycznej, żeby sobie po wyleasingowaniu póllegalnie odkupić auto prywatnie.

jas_pik napisał/a:

Albo inne rozwiązanie kupić teslę na żonę i niech zona Ci wynajmuje z VAT-em.

O czym Ty gadasz?
Żona miałaby założyć działalność i płacić od niej zus?
Tylko po co?
Nie chodzi o to, żeby było drożej, a wręcz odwrotnie.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-03-01, 07:40   

zeb PL napisał/a:
Zobacz na autoscout24, np w Holandii zaczynają się 22 - 23 tyś netto. czyli w Polsce wyjdzie około 110 tyś. netto.

Czyli grubo więcej niż 90 tys BRUTTO o których pisałem.
Za 100 tys netto, to można kupić nowego Leafa w Polsce.
A nawet znajdzie się jeszcze kilka tys taniej.

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-01, 09:23   

Kiedyś podsylalem link Leafa od nextmove z Lipska 21-22 brutto
Rzetelnie opisany parę rys do poprawki lakierniczej, wyposażony, czarny.
Chyba dla adam83 to była propozycja.

: Ogólne rozmowy   Wysłany: 2020-01-26, 21:45   Temat: Miały być dopłaty a jednak ich niema.
adam83 napisał/a:opracować plan b.
https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=277239611 
Masz tu plan B, rzetelnie opisany, wszystko pokazane

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-01, 09:41   

Proszę blisko targuj a 80 netto będzie
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=282615384
Zazwyczaj to jest moment w ktorym nabywca zaczyna mówić, ale wyposażenie....
No i odpowiedź: Mają też droższe. 500 € rabatu daja
Wszystkie po wypożyczalniach, więc odpowiednio traktowane.
Vat do odliczenia, 400 km da się na kołach wrócić bez wyrzeczeń
Nic nie ukrywają, uczciwie pisane, nie oszukują, można przelewać
Ostatnio zmieniony przez Apolonia 2020-03-01, 10:02, w całości zmieniany 2 razy  

jas_pik

Wysłany: 2020-03-01, 09:46   

Cav napisał/a:

To kupuj od osoby prywatnej za granicą i to koniecznie w kraju UE ( a nie w Szwajcarii i Norwegii)

Cav napisał/a:
Nie mam działalności gospodarczej osoby fizycznej, żeby sobie po wyleasingowaniu póllegalnie odkupić auto prywatnie.

Możesz załozyć działalnośc na syna jesli jest w wiku < 26 lat i przykładowo jest studentem.
Zus będzie żaden o PIT = 0 .

Cav napisał/a:
Nie chodzi o to, żeby było drożej, a wręcz odwrotnie.

Kombinuj WaćPan :) I szukaj okazji :)
Pamiętaj tylko niektóre okazje koniec końców nie są okazjami . Z tą ceną netto zakupu poniżej 70 kzł zmieścisz się tylko przy zakupie z firmy ubezpiecznieiowej ale ten akurat segment rynku jest opanowany przez kilku handlarzy z Polski i Litwy

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-01, 09:52   

Znajdzie tylko przetraconego lub zużytego po wypożyczalni z przebiegiem
Dziś rok 2018 poniżej 20.000 euro znika bardzo szybko i często jest daleko,
a daleko kosztują z 1000 euro dodatkowo, porzerabiałem z moim zamówieniem.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-03-01, 11:00   

Apolonia napisał/a:

80 netto za auto z wypożyczalni to dobre 10 tys za dużo.

Już z nextmove rozmawiałem, ale o wypożyczeniu auta na dłuższy czas.
Efekt to zakup spaliniaka - ma więcej sensu ekonomicznego.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-03-01, 11:02   

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:

To kupuj od osoby prywatnej za granicą i to koniecznie w kraju UE ( a nie w Szwajcarii i Norwegii)

Zbijanie kosztów (samochodu) niekoniecznie oznacza najniższą cenę zakupu, często jest odwrotnie.

Od osoby prywatnej z założenia będzie (dla mnie) o 23% drożej - o nieodliczalny vat.
A nie sądzę żeby tyle opuściła z ceny.

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-01, 11:18   

Cav napisał/a:
Apolonia napisał/a:

Te auta są dobrze utrzymana mimo, że to wypożyczalnia, miałem 2 Zoe z przebiegiem 10-12 tyś.
Cudów cenowych nie będzie na poziomie 70 tyś netto.
Jak wyżej napisano trafić możesz i taniej, ale daleko lub przetartego.
Ja też robiłem szpagat od Norwegii po Austrię, obecnie jest niżej na południe.
Na takie poszukiwania i podróże trzeba mieć czas i 1000€ zaryzykować.
Zdarza się że wydasz na wyjazd i wrócisz z niczym, wracałem raz w 2 osoby z Wiednia
pociągiem 200€ za głowę w jedną stronę plus nocleg pod Wiedniem.
Szukać, czekać, może czas dogoni cene bo stanieją. Bronek nie odda za 90 tyś inni też raczej nie.
Podobnie jest z wysoką cena mieszkań, z czasem się sprzedają, bo inne zdrożały.
Dobrze, że nowe auta tanieją, to może pomóc.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-03-01, 13:20   

Apolonia napisał/a:
Cav napisał/a:
Apolonia napisał/a:

Te auta są dobrze utrzymana mimo, że to wypożyczalnia, miałem 2 Zoe z przebiegiem 10-12 tyś.
Cudów cenowych nie będzie na poziomie 70 tyś netto.

Będą, bo to normalna cena za 2 latka, przy cenie nowego rzędu 118 tys brutto.
Albo nawet i tak zawyżona, bo elektryk powinien na wartości tracić więcej niż benzyniak o podobnej cenie wyjściowej, a swoje obecne (też 2 letnie) auto kupowałem znacznie poniżej 70 tys netto.

To że ludzie pokupowali po 150, a Nissan zrobił im psikusa i sprzedaje nowe za 118, a co za tym idzie realna wartość używek poleciała na łeb na szyję, to już nie mój problem i nie moja wina. Teraz liczyć trzeba utratę wartości od 118, a resztę wziąć na klatę (sprzedający oczywiście).

Jak nie będą w tej cenie teraz, to za rok, a już mi się nigdzie nie spieszy - zapewniłem sobie komfort jeżdżenia na codzień. A że nie elektrykiem - trudno.

Odpowiedz do tematu