SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gaśnica w samochodzie elektrycznym
Autor Wiadomość
Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 15:53   Gaśnica w samochodzie elektrycznym

Jakiego typu powinna być gaśnica w samochodzie elektrycznym? Jakie gaśnice są na wyposażeniu fabrycznym w najpopularniejszych samochodach elektrycznych?

Henryczek
TMX

Wysłany: 2020-08-24, 16:34   

W TMX fabrycznie nic nie dostałem, zakupiłem Halonową, bardziej na potrzeby kontroli.

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 16:59   

Myślałem, że gaśnice halonowe są już wycofane z produkcji, możesz podać dokładny symbol tej gaśnicy?

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-08-24, 17:06   

W gasnice wyposaża auta sprzedawca "dealer"
Tesla nie idzie ta droga to gaśnicy może nie być.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 18:23   

Aranahav napisał/a:
Myślałem, że gaśnice halonowe są już wycofane z produkcji, możesz podać dokładny symbol tej gaśnicy?

Halonowe.. Faktycznie trudne do zdobycia .. Ale kupiłem do kampera . Kupuje się np od znajomych strażaków po cichu i nalepkami jak proszkowe . Są prawie wieczne dopuki jest w nich ciśnienie .
Tu liczy sie skuteczność i użyteczność . Ekologie mamy w ... jak jest pożar .

Pewnie podobnie zrobił Henryczek - jako tez posiadacz wypasionego kampera.
Mają tą zaletę m.in ,że po użyciu skutecznym ( czyli pożar opanowany) nie trzeba sprzedawać NP kampera z powodu wszechobecnego proszku , niemal nie do usuniecia .

Alternatywa nie powodujaca zniszczeń są mgłowe .
Generalnie jak auto się zapali .... Zabieram saszetkę i idę sobie szukać taksówki . :mrgreen:

TERAZ STOSUJE SIE zamienniki ale dalej nazywa sie HALONOWYMI. Może taka kupił

Ja mam prawdziwe :!: Starej daty tz. zrobione na zamówienie .
Wg strażaków tych co to zrobili ( nie znam się )- są skuteczniejsze od tych nowych holonopodobnych ....

Niektórzy nie wywalili starych halonów i je reanimowali lub zmniejszli do tzw dwóch jednostek czyli 2 kg . Mniej to zawracanie dupy z gaszeniem.

Cytat:
Gaśnice halonowe i urządzenia gaśnicze ze środkiem gaśniczym FE-36

Współczesne gaśnice halonowe są tak nazywane, ponieważ stosuje się w nich środki o podobnej skuteczności działania co halony, które zostały zakazane ze względu na zagrożenie jakie stanowiły dla warstwy ozonowej.
W gaśnicach zwanych umownie halonowymi używa się środka gaśniczego FE-36 (HFC 236fa), który jest w pełni ekologicznym zamiennikiem szkodliwego halonu 1211. Gaśnice halonowe sprawdzają się świetnie przy gaszeniu urządzeń znajdujących się pod napięciem, ponieważ używany w nich FE-36 nie przewodzi prądu. Urządzenia tego typu poleca się więc jako środki zabezpieczenia przeciwpożarowego m.in. do pomieszczeń serwerowni czy innych, gdzie zgromadzono dużą ilość sprzętu elektronicznego. Wielką zaletą gaśnic halonowych z czynnikiem FE-36 jest to, że są całkowicie bezpieczne dla ludzi, można je więc bez obaw stosować do gaszenia np. płonącej odzieży. Użycie gaśnic z FE-36 nie wymaga dodatkowego sprzątania po akcji gaśniczej, gdyż substancja sama odparowuje, nie uszkadzając gaszonych przedmiotó

Te zamienniki tanie nie są ale jak sie chce mieć dobre rzeczy to musi boleć np https://firestop.pl/sprzet_przeciwpozarowy/gasnice/gasnice_halonowe/gasnica_halonowa_2kg_gh-2x_b_fe-36.html
ja placiłem po stówie 2 lata temu za sztuke . niestety porozdawalem i sprzedałem z samochodami i zostały mi jdwie :cry:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD

Henryczek
TMX

Wysłany: 2020-08-24, 19:00   

Aranahav napisał/a:

Tak jak Pisze Bronek,po znajomości.

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 19:33   ponawiam pytanie

Może jednak ktoś posiada wiedzę bardziej realną i bez kombinacji "po znajomości"
Jakie gaśnice dostępne legalnie na rynku sa dedykowane do samochodów elektrycznych?

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-08-24, 19:37   

Przy pożarze elektryka tylko wanna wody minimum wielkości auta.
Gaśnice sa tylko na pokaz do kontroli i przeglądów.

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 19:43   

Reasumując, mamy wg wiedzy ekspertów z forum dwie opcje gaśnic dedykowanych do samochodów elektrycznych:
1. Gaśnica halonowa wycofana w 1993 z handlu, lub załatwienie pokątne halonu ....
2. Wanna wody ....

Kto ma inne propozycje?

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 19:53   

Aranahav napisał/a:
Reasumując, mamy wg wiedzy ekspertów z forum dwie opcje gaśnic dedykowanych do samochodów elektrycznych:
1. Gaśnica halonowa wycofana w 1993 z handlu, lub załatwienie pokątne halonu ....
2. Wanna wody ....

Kto ma inne propozycje?

Trzecie wyjście to gaśnica z hypermarkieta za ok 20 zł dla upierdliwego policjanta i.... zabieramy saszetkę .

Wjeżdżamy do jeziora lub rzeki

zależy co się pali - jak sidzenie od kiepa jw.
A jak samochód , to nawet Straż Pożarna nie ma patentu oprócz samochodu z kontenerem wody . Co nie jest śmieszne ale jedynie skuteczne.
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD
Ostatnio zmieniony przez Bronek 2020-08-24, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-08-24, 19:55   

Poczytaj o bateriach litowo jonowych to zrozumiesz te rekomendacje. Bateria taka zawiera zarówno paliwo jak i tlen potrzebne w procesie spalania. Praktycznie nie ma możliwości ich ugaszenia. To co robią w takiej sytuacji strażacy to ograniczanie zniszczeń w okolicach palącego się elektryka i pozwalają mu się wypalić. Gaśnica pomaga gdy zapali Ci się tapicerka od papierosa, ale wtedy użyj takiej gaśnicy jak do spaliniaka. Nie ma specjalnych gaśnic do elektryków.

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 19:56   

Poziom proponowanych rozwiązań spada
Może jednak ktoś ma fachową wiedzę merytoryczną?

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 19:57   

:-D @vwir ...razem pisalimy :mrgreen: . To fajnie bo takie całospalenie nie pozostawia watpliwości klepać , sprzedac , zostawić czy nie
Cytat:
Ostatnio zmieniony przez Bronek 2020-08-24, 20:07, w całości zmieniany 2 razy  

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 20:01   

Aranahav napisał/a:
Poziom proponowanych rozwiązań spada
Może jednak ktoś ma fachową wiedzę merytoryczną?

Nie przyjmujesz faktu że Ci piszemy prawdę i myslisz ze to jaja :idea:

To poczytaj https://www.dw.com/pl/now...czne/a-51504686

Cytat:
Innym problemem płonących akumulatorów jest jednak to, że ugaszona bateria w ciągu 24 godz. może się ponownie zapalić. – Nie można zajrzeć do środka akumulatora – podkreśla Knorr – dlatego sensowne jest, by taką baterię umieścić pod wodą dla pełnego bezpieczeństwa.

W taki właśnie sposób i to na jeszcze większą skalę postąpili niedawno strażacy z Düren koło Akwizgranu. Przy pomocy dźwigu straż pożarna zanurzyła cały samochód w kontenerze wypełnionym wodą. Także inne jednostki straży pożarnej rozważają zorganizowanie u siebie podobnych gaśniczych kontenerów. Nie dalej jak w czerwcu br. policja w Dortmundzie dla pewności umieściła taki już ugaszony samochód w zaimprowizowanej kąpieli wodnej. Niemiecki Związek Straży Pożarnych nie jest przekonany, żeby generalnie taką metodę trzeba było stosować we wszystkich wypadkach. Po pożarach pojazdami zajmują się bowiem firmy utylizacyjne, które ściągają pojazdy i same odpowiednio je zabezpieczają.

Itd https://wjechalo.com/2019/06/samochody-elektryczne-samozaplon/

Itd https://moto.pl/MotoPL/7,170318,25228460,nie-wiemy-jak-gasic-samochody-elektryczne-polskiej-strazy.html

Odrobina wysiłku by wystarczyła aby nie strzelac focha

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 20:09   

Bardzo ciekawa wiedza, widzę że to forum nie jest miejscem na wiedzę merytoryczną w sprawie dedykowanych gaśnic do pojazdów elektrycznych. Spróbuje porozmawiać z fachowcami z tej branży. Jak się jutro dowiem, to napiszę.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-08-24, 20:17   

No, debile strażacy też nie wiedzą i wrzucają auta do kontenerów z wodą lub zalewają hektolitrami wody. Gdy już się dowiesz to im powiedz. Przynajmniej czegoś ich nauczysz.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-08-24, 20:18   

Proponuje forum p-poż.com/bev.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 20:19   

Może nie w tym jezyku piszemy ... Albo masz kłopoty z percepcją .
Nie ma gasniczki 2 kg do gaszenia tego auta ekstra specjalnej , bo tu normalnie zwykłe sie nadadzą Nie grozi żadne porazenie bo to jest elektyk . Nawet Tesla zaleca do gaszenia wode w duzych ilościach . I kwita.
Jak Ci kolega napisal do tapicerki mozesz użyć czego chcesz to normalny samochód . Ale gdy zapali sie bateria ... To jw kąpiel w wodzie.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 20:24   

vwir napisał/a:
No, debile strażacy też nie wiedzą i wrzucają auta do kontenerów z wodą lub zalewają hektolitrami wody. Gdy już się dowiesz to im powiedz. Przynajmniej czegoś ich nauczysz.

:lol: Kurde mam pomysl . Szambiarki wykorzystać i kontenery na śmieci .
Wsadzasz taka płonącą Teslę (nawet z kierowcą) do kontenera i zalewasz gnojowicą .
Wody nie marnujesz . Ekologiczne auto - ekologicznie ugaszone. :idea:

PS Wiem gówniany patent :oops:

Aranahav

Wysłany: 2020-08-24, 20:45   

gnojowica ......

jas_pik

Wysłany: 2020-08-24, 21:09   

Bronek napisał/a:

Nie ma gasniczki 2 kg do gaszenia tego auta ekstra specjalnej , bo tu normalnie zwykłe sie nadadzą .

Żadna gaśnica samochodowa nie ugasi żadnego samochodu . Czy to smrodowozu czy EV.
Może ugasi mały zarodek po wpadnięciu peta do samochodu ale nic więcej.
A tak a propos tematu - gaśnice samochodowe wprowadzili jako obowiązek zwykłe lobby - i po temacie.
Wkładasz taką aby wypełniała obowiązek ustawowy i tyle w temacie.

aviator 
i3 94Ah rex

Wysłany: 2020-08-24, 21:20   

Mam taka zwykła w i3 - pic na wodę: wyposażenie fabryczne czy tam dealerskie - pod siedzeniem pasażera... Tak jak pisał Bronek, biorę telefon, dokumenty, żonę i kota ... czekam na straż, lawetę i auto zastępcze. Ugasisz to i masz same problemy, coś jak z autem po nieudanej kradzieży :-/
Dokupiłem w salonie ubezpieczenie GAP - dopłaca mi do odszkodowania z TU do wartości auta z faktury zakupu : gaszenie jest całkowicie nieopłacalne jak mogę sobie kupić nowe auto :-)

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-08-24, 21:36   

W kamperze mam trzy . Nawet taką w sprayu ale tam sie smaży i gotuje na gazie . To stoi jakby się olej na patelni zajarał .
Po to aby jak zwykle zdążyć zabrać saszetkę , psy .....i oczywiscie kosmetyczke żony.
A i ją też :!:

Reszta widomo musi być . Mam lewe nalepki jeszcze to naklejam i oczywiście data jest przyszłosciowa :mrgreen:
karton prawny

Halonowa 2 kg jest dla ratowania np ebików i innego sprzetu . Kamper j niby niepalny styropian ale pali się jak stodoła.

metu 

Wysłany: 2020-08-25, 08:19   

Aranahav napisał/a:
Bardzo ciekawa wiedza, widzę że to forum nie jest miejscem na wiedzę merytoryczną w sprawie dedykowanych gaśnic do pojazdów elektrycznych. Spróbuje porozmawiać z fachowcami z tej branży. Jak się jutro dowiem, to napiszę.

Widać kolega ma trudności ze zrozumieniem problematyki spalania m.in. litu.
Proszę - PROCEDURA PSP

bodix

Wysłany: 2020-08-25, 13:07   

Dobre trampki i ubezpieczenie to jedyne rozwiązanie na płomienie z auta zwłaszcza elektrycznego.

Odpowiedz do tematu