SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szukam głosu rozsądku.. TM3 czy Kia ? czy nic nie kupować.
Autor Wiadomość
Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 10:00   Szukam głosu rozsądku.. TM3 czy Kia ? czy nic nie kupować.

Szukam u was pomocy, od marca jestem szczesliwym posiadaczem BMW i3 94Ah.
I na miasto w jest super, ale jak to w zyciu bywa, jak tylko dorwalem sie do elektryka to jezdze 3x tyle co poprzednią hybrydą.

Stąd też pomysł żeby może zakombinować i wymienić posiadane i3 na coś z większą baterią.
Moje typy:

1. Kia e-Soul 64KW - podoba mi się rozmiarami, nie podoba mi się tył. Cena wersji co mnie interesuje 167000.- Brutto

2. Hyundai KONA elektryczna. - podoba mi się wszystko poza ceną 201000.- (hyundai odleciał cenowo)

3. Tesla TM3 SR - 199000.- wersja bieda edyszyn - muszę się mocno szarpnąc finansowo...

4. - Tesla TM3 LR - 245000.- wersja z hakiem (lepiej chyba go odrazu zamowic bo w przyszlosci moze byc latwiej sprzedac z hakiem, tak mi sie wydaje).

5. Nic nie robic, jezdzic i3 i za rok zobaczyć co będzie, a dłuższe czasy przejazdów i ładowania w trasie trzeba przełknąć.

############################################

Na e-soula w sumie bylem juz zdecydowany po jezdzie e-niro, ale musze sie nim przejechac a z tym jest w Warszawie problem, no i kia nie ma tej "innosci w sobie" oraz SC...

Hyundai... no przesadzają, za drogo.

Tesla SR... boje się nie dość że drogo, to za rok powiem znów że trzeba było brać LR...

Tesla LR najlepszy wybór, ale jest ona bardzo ryzykowna dla mnie ze względu na bardzo wysoki leasing, rata w przypaku duzego kryzysu moze przekraczac moje mozliwosci finansowe co moze doprowadzic do wpakowania sie w jakąś spiralę niewypłacalności (zalezy od tego co bedzie dzialo sie z gospodarką).

Obie tesle maja wady w postaci drogiego ubezpieczenia, oraz drogich opon. Tesla dla mnie jako osoby która dużo jeździ po zakorkowanej Warszawie jest też trochę za duża...

Ratujcie, co robic ? ;)

papamila2
papamila

Wysłany: 2020-09-21, 11:17   

nikt ci nie doradzi,
każdy ma swoje zdanie inne potrzeby,
ja jezdziłem ZOE 41kW, byłem zadowolony,
do tego stopnia że kupiłem Kone 39kW
bo...chciałem wyższy, ciut większy, mocniejszy
i to mam za 125k. Dla mnie to była rozsadna cena, miały być dopłaty (nie załapałem sie- brałem to pod uwage- trudno)
niestety, ale 70k to zbyt duzo za teoretycznie wiekszy zasieg,(i inne dodatki, fakt) z ktorego skorzystam 5x w roku.
Mi na codzien wystarcza 250 -300km zasiegu.
przy dłuższych wyjazdach sprawe ratuje CCS 50kW
(w stosunku do ZOE z ładowarka 22kW) nie jest wiec źle.
podkreślam, dla mnie, z moimi uwarunkowaniami i potrzebami.
W naprawde dalsza trase (np do dzieci do Belgii) pomimo teoretycznie mozliwości bezpłatnego ładowania jedziemy kamperem -czasowo wyjdzie podobnie. ale mam swój kibel, kuchnie i sypialnie, i najważniejsze nie jestem ogranicxony czasowo że musze dojechać.

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 12:33   

Domyslam się że nikt nie podejmie za mnie decyzji, ale moze poradzi np. poczekaj rok wyjdzie model Y po uruchomieniu fabryki cena jeszcze spadnie moze o 10%...

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 12:40   

Też zaczynałem od Zoe potem drugie bo zazdrościłem mojej Pani potem trzecie bo narobiłem
kilometrów, potem czwarte, bo zasię większy, 30 tys km i sprzedane teraz kolejne, było ich sześć.
Zawsze stała hybryda HDi w rezerwie zrobiła tylko 3000 km przez 2 lata.
Miałem ten same przemyślenia postawiłem na TM3 LR i to jest to, bo można w trasy po całej europie
jechać jak spalinowym bez znajomości języka, kultur, czy punktów ładowania, prowadzi sama.
Zrobiłem trochę tras i mam ponad 15 tys km w pół roku, co zrobiłem? kupiłem Zoe na miasto i małe
trasy, bo wiem, że hybryda może odejść, a Tesla ją zastąpi w pełni.
Co bym dziś zrobił? i zrobię to w przyszłym roku, wymienię TM3 na TMY, ale tylko pod warunkiem, że
po jeździe próbnej, mnie przekona i że Tesla zrobi coś z aktualizacją 2020.36.10, bo to dziś powód na
nie
, dla zakupu Tesli. W TMY na pewno jest wyżej z wsiadaniem i oczekuję większego skoku zawieszenia,
bo TM3, jest po prostu twarda na dziurawe miasto.
Absolutnie nie kupuj TM3 SR, bo będziesz żałował!
Nie licz na to że cena TMY spadnie w 2021, tylko euro policzą po 4 zł, czyli okolice od 260 tys zł.
Możłiwe, że to zrobią po nasyceniu rynku i tylko z powodu konkurentów e-Mustang, ID4 i innych VAG.
Ostatnio zmieniony przez Apolonia 2020-09-21, 13:42, w całości zmieniany 2 razy  

Henryczek
TMX

Wysłany: 2020-09-21, 12:48   

Analizując Twoje za/przeciw,napiszę krótko.
Ja bym się wstrzymał z zakupem.

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 13:45   

Apolonia napisał/a:
Też zaczynałem od Zoe potem drugie bo zazdrościłem mojej Pani potem trzecie bo narobiłem
kilometrów, potem czwarte, bo zasię większy, 30 tys km i sprzedane teraz kolejne, było ich sześć.
Absolutnie nie kupuj TM3 SR, bo będziesz żałował!
Nie licz na to że cena TMY spadnie w 2021, tylko euro policzą po 4 zł, czyli okolice 280 tys zł.
Możłiwe, że to zrobią po nasyceniu rynku i tylko z powodu konkurentów e-Mustang, ID4 i innych VAG.

Właśnie bym już chciał pominąć kolejne błędne decyzje, i wybrać auto w którym zasięg 300km w trasie przy 120km/h będzie osiągalny. Spełnia to KIA i LR.
SR właśnie się boję że potem sobie będę w brode pluć że leasing 4 lata a moglem te 20% doplacic...

Zdaje się że "Henryczek" ma rację i powinienem przeczekać, tylko to pewnie trzeba będzie czekać więcej niż rok...

Cav 
Zoe ZE40 2018

Wysłany: 2020-09-21, 14:42   

papamila2 napisał/a:
nikt ci nie doradzi,
każdy ma swoje zdanie inne potrzeby,
ja jezdziłem ZOE 41kW, byłem zadowolony,
do tego stopnia że kupiłem Kone 39kW
bo...chciałem wyższy, ciut większy, mocniejszy
i to mam za 125k.

Tyle że ani on nie bardzo wyższy, w zasięgu też niewielka różnica, tylko w cenie duża.
Ja się przesiadłem odwrotnie z Kony (spalinowej) na Zoe.
Elektryczną rozważałem, stwierdziłem że nawet z dopłata jest zbyt nisko zawieszona (wystajace w dół baterie) i zbyt uboga jak na swoją cenę.

Zoe było dobrym kompromisem między nowym Leafem II z dopłatami, a nie kupowaniem niczego elektrycznego.
Tyle że mój ładuje się w tempie 43 kW, a nie 22 - więc niewiele gorzej niż ta Kona czy Leaf.
Zasięg między 200 a 250 jak na dziś jest dla mnie tylko trochę za mały, ale o niebo lepszy niż Leaf I którego miałem na początku roku.

Reasumując:
Moje zdanie jest takie, że nie warto dopłacać drugie tyle za niewielki zysk na zasięgu, o ile nie jeździsz w trasę codziennie.
Lepiej odżałować kilka godzin na dłuższe podróże, albo na wakacje latać samolotem i wynajmować na miejscu - nadal wyjdzie sporo taniej.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 16:02   

I dlatego inny kolega z forum, kupił Zoe 2013 za 25% ceny nowego
i tez jest zadowolony. Dodatkowo zdumiony jak szybko odbiera
i ładuje enegie w puchę. Po głowie chodzi wymiana baterii za dopłatą 15 tys.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 16:20   

Ekolega napisał/a:
Domyslam się że

Cieszy Cie przyspieszenie i3?
To wiedz, że Tesla mnie czasem przeraża.
Zastanawiam się czy dobrze zrobilem dodając gazu.
Na początku moje wnętrze tego nie wytrzymywało.
To drugi sprzet 4 kołowy po Can am Renegade który ma moj respekt.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-09-21, 18:03   

Cytat:
Obie tesle maja wady w postaci drogiego ubezpieczenia, oraz drogich opon. Tesla dla mnie jako osoby która dużo jeździ po zakorkowanej Warszawie jest też trochę za duża...

Ubezpieczenie jest od wartości więc, czy to Tesla czy Syrenka nie ma znaczenia.
...........................................
Opony??? jak opony Kupisz co będziesz chciał. Kto Ci każe kupować od Tesli??? Nie rozumiem problemu.
..........................................

Cytat:
Tesla LR najlepszy wybór, ale jest ona bardzo ryzykowna dla mnie ze względu na bardzo wysoki leasing, rata w przypaku duzego kryzysu moze przekraczac moje mozliwosci finansowe co moze doprowadzic do wpakowania sie w jakąś spiralę niewypłacalnośc

Z pierwsza częścią zdania się zgadzam ale pojawia się też Y!!! I może warto poczekać na "z drugiej ręki".

Leasing bym brał nie teslowski. Sprzedając I3 będzie spora pierwsza wpłata. Ale to musisz sam ocenić
...............................................................
Cytat:
wersja z hakiem (lepiej chyba go odrazu zamowic bo w przyszlosci może być latwiej sprzedac z hakiem, tak mi sie wydaje

Jeśli nie kupiłeś a już sprzedajesz - Przychylam się do rady Henryczka - odpuść i ciesz się w sumie fajnym autem.
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD
Ostatnio zmieniony przez Bronek 2020-09-21, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 18:04   

Akurat na przyspieszeniu to mi najmniej zalezy, i3 jest w miare ale jak by bylo szybciej tez bym sie nie pogniewal. Eniro ktorym mialem okazje jezdzic, gubi trakcje niestety, ale to nie jest az taki minus, choc jak by mial naped na tyl to wogole by fajna fura sie zrobila.

Musze gdzies wreszcie dorwac model 3 i sie przejechac.

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 18:18   

Bronek napisał/a:

Opony??? jak opony Kupisz co będziesz chciał. Kto Ci każe kupować od Tesli??? Nie rozumiem problemu.

Leasing bym brał nie teslowski. Sprzedając I3 będzie spora pierwsza wpłata.

Jeśli nie kupiłeś a już sprzedajesz - Przychylam się do rady Henryczka - odpuść i ciesz się w sumie fajnym autem.

Z oponami chodzi mi o to ze musze kupic odrazu drugi komplet z felgami (nie toleruje przekladania opon), i to bedzie duzy koszt na start, dodatkowo z tego co czytalem tesle lubia zjadac opony ;)

Wpłatę leasingu na poziomie 30% tez bym chciał zrobić, a ubezpieczenie na tesle jak sprawdzalem jest tez drozsze niz na porownywalne auta spalinowe (ok 6000-7000zl z max znizkami w Warszawie)

Co do HAKa, i sprzedazy to jakos tak mam :) wiem ze trace kupujac nowe, ale wole stracic mniej ;) choc to chyba jest najmniej istotny szczegół.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 18:27   

Ekolega napisał/a:
Akurat na przyspieszeniu to mi najmniej zalezy

Mi tez, ale uzywam minimum 2 razy dziennie z bananem na twarzy.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-09-21, 18:28   

Kupiłem felgi i opony zimowe w cenie normalnej z TMPS czyli za ok 4000 brutto ? z hakiem. Przywieźli napompowane czujniki załapały. Cena normalna jak za 18 stki
Ubezpieczenie nie jest droższe i faktycznie jest to ok 5000-6000 zł ale to od ceny nie od marki.

Cytat:
Numer artykułu: KRA--TREG0SA40--R-347638:IT-230--ZJT7
Marka, profil i wymiar: Koło kompletne do TESLA Model 3 003, '19 - , electric 4x4, 0 cmc, 153 KW / 208
PS ,Year:11/2019 Felge: DEZENT RE 8 x 18 (LK 5/114.3, 71.60, ET 40) srebrny Reifen: Nexen Winguard Sport
2 235/45 R18 98V XL 4PR , RPB
Sztuk: 4
Cena za sztukę netto: 808.46 zl (994.41 zl brutto)
----------------------------------------
Suma łączna netto: 3233.85 zl
Wysyłka netto: 159.35 zl
-----------------------------------------
Suma łączna netto: 3393.20 zl
23 % Podatek VAT 780.44 zl
-----------------------------------------
Suma końcowa: 4173.64 zl
=======================================
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD
Ostatnio zmieniony przez Bronek 2020-09-21, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 18:30   

Warta żeby splawic oczekuje 20 tys za AC.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-09-21, 18:39   

PZU mam 502 zł OC
AC z Ass itd 5028 zł
Full czyli 100% wartości Suma ubezp nie ulega pomniejszeniu o odszkodowanie
NW
Pełna ochrona

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-21, 18:48   

Bronek ! :D wracasz mi wiare w powodzenie tej misji zmiany... Na stronie tesla.com za zimowki z felgami chca 9500.- ale jak sie da zrobic to w 4000! to da jakos rade :)

Sprawdzalem avive i niechetnie chca dac AC na tesle dodatkowo maja pokretne warunki troche, Ergo Hestia mi policzyla 8000.- z groszem.

Zaraz sprawdze PZU co tam maja.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-09-21, 18:53   

Ekolega napisał/a:
Bronek ! :D wracasz mi wiare w powodzenie tej misji zmiany... Na stronie tesla.com za zimowki z felgami chca 9500.- ale jak sie da zrobic to w 4000! to da jakos rade :)

Sprawdzalem avive i niechetnie chca dac AC na tesle dodatkowo maja pokretne warunki troche, Ergo Hestia mi policzyla 8000.- z groszem.

Zaraz sprawdze PZU co tam maja.

Mi gościu od Pośrednika załatwił ubezpieczenie i trzyma rękę na pulsie.
Opony te załozyłem bez sensu bo nie było zimy. Felgi może nieatrakcyjne ale oponki o 1/3 cichsze od tych cudownych teslowskich. jazda normalna. jeździłem długo bo było miękko miło i cicho.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-09-21, 19:00   

Tesla półkę wyzej, daje letnie
Hankook Ventus EVO3
z pianka wyciszajaca wewnatrz.
Cala nazwa to:
Hankook Ventus S1 evo3 K127
235/40 R19 96W XL Sound Absorber T0 FR

Henryczek
TMX

Wysłany: 2020-09-21, 19:36   

Jak już zeszło na opony zapytam.
W TM3 macie przód/tył jednakową szerokość ?
W X mam 255/45/20 i tył 275/45/20
W żadnym Suvie mixa nie miałem.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-09-21, 19:40   

Takie same i zalecają przekładki co np 10 000 km
W roadsterach tak na ogół bywa. I czasem szerokość inna i tył bywa też o większej średnicy .

mmazi
2xEV

Wysłany: 2020-09-22, 07:36   

Zależy co kto lubi, do czego ci auto potrzebne itp. Aut to auto. Dziś i za dwa lata wystarczy ci eSoul a za 3 lata potrzebna ci będzie inna fura to sprzedasz eSoula i kupisz auto potrzebne na daną chwilę.

Ja myślałem o TM3 vs eNiro, ale na chwilę obecną eNiro dla mnie jest bardziej funkcjonalne. Pies jeździ w bagażniku - Portugalski Pies Wodny - w TM3 jechałby jak w luku bagażowym - bez powietrza, bez światła. A jeśli się coś zmieni za dwa , trzy lata - pozbędę się leasingu i kupie coś, co będzie lepsze na tamtą chwilę.

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-22, 11:13   

Szok ! naprawde PZU ma niezłą stawkę, i chyba wpasowałem się jako klient w odpowiednie ramy zeby dostac niskie ubezpieczenie... oczywiscie jeszcze bym zwiekszyl assistance ale wyglada to naprawde atrakcyjnie. Spadaja mi przewidywane koszty !

sernick

Wysłany: 2020-09-22, 11:41   

Jakie masz zniżki OC/AC?

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-09-22, 14:15   

O ile mi wiadomo to maksymalne, albo 60% OC i 50% AC, ale zdaje sie ze mam FULL bezwypadkowosc, z racji prowadzonej dzialalnosci gospodarczej niestety mam tak ze przygody pracownikow trafiaja na moje konto i w 2013r. bylo jakies zdazenie.

Odpowiedz do tematu