SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wallbox VOLVO vs. VOLVO XC90
Autor Wiadomość
sirkk

Wysłany: 2022-12-30, 23:22   Wallbox VOLVO vs. VOLVO XC90

Drodzy Forumowicze,

Piszę niemal z zagadką detektywistyczną a wszystkie osoby, z którymi konsultowałem ten temat rozkładają już ręcę. Może ktoś z Was miał podobny problem?

W skrócie: Zainstalowałem jednofazowego wallboxa VOLVO który NIE CHCE ładować mojego VOLVO ale ładuje inne elektryki a przy tym moje VOLVO bez problemu ŁADUJE się na innych ładowarkach ale NIE CHCE ładować się z tego wallboxa. :-?

Poprosiłem o pomoc serwis stacji ładowania, których podjechał z symulatorem i stwierdził, że zarówno instalacja jak i wallbox są w porządku a przy okazji podładował swojego elektryka więc w teorii wszystko działa. Jednak gdy tylko podłączam swoje VOLVO XC90 po kilku sekundach, wallbox zaczyna mrugać na czerwono i ładowanie się zatrzymuje. Podczas wizyty serwis założył że może coś zaśniedziało i delikatnie przeszlifował bolce w gnieździe ładowania samochodu papierem ściernym 1500 i o dziwo wallbox na dwa pełne cykle zaczął współpracować z VOLVO ale to by było na tyle i od kilku dni znów mruga na czerwono. Ponowne szlifowanie nie rozwiązuje problemu. Niemniej jednak wallbox i VOLVO zadziałały dwa razy więc ani uszkodzenie wallboxa ani wadliwa instalacja nie wchodzą tu w grę.

Żeby było ciekawiej, VOLVO ładuje się bez problemu na WSZYSTKICH publicznych stacjach ładowania DC a nawet za pomocą małej przenośnej ładowarki AC, którą podłącza się do zwykłego gniazdka. Tutaj żadne triki z papierem ściernym nigdy nie były potrzebne, wszystko działało i działa jak należy więc myślę że problemy z gniazdem ładowania mogę wykluczyć.

Jak to jest możliwe, że osobno zarówno wallbox jak i VOLVO działają bezproblemowo a gdy podłączyć je razem, przestają?

jas_pik

Wysłany: 2022-12-31, 14:42   

To może jeszcze podaj lokalizację .
Mam tester walbox-ów i innych EVSE, jeśli jesteś z Warszawy to możemy sprawdzić w czym problem

sirkk

Wysłany: 2022-12-31, 15:37   

Hej! Tak, jestem z Warszawy.

Byl juz u mnie przemily Pan z
serwisu z symulatorem/testerem wallboxow i stwierdzil ze poza luzna wtyczka wszystko dziala idealnie. Malo tego kiedy podlaczyl do wallboxa swojego elektryka wszystko dzialalo jak nalezy a po przeszlifowaniu bolcow w gniezdzie ladowania auta, nawet i u mnie zaczelo ladowac. Problem w tym ze juz nastepnego dnia problem wrocil.

Czy myslisz ze na miejscu moglibysmy przetestowac cos jeszcze?
Instrukcja wallboxa mowi ze mrugajace czerwone swiatlo sugeruje problem z uziemieniem ale po stronie instalacji wallboxa jest ono wrecz wzorcowe. Czy auto moze generowac problem z uziemieniem?

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2022-12-31, 16:32   

Z mojego punktu widzenia jas_pik wie wiecej niz serwisant. Ma kupe lat doswiadczenia. Jesli moze przyjechac, korzystaj z offerty. :)

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2022-12-31, 16:51   

Może w aucie jest ustawiony jakies terminarz ladowania dla ladowania domowego (okreslone godziny/dni)?

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2022-12-31, 17:57   

sirkk napisał/a:
delikatnie przeszlifował bolce w gnieździe ładowania samochodu papierem ściernym 1500
Wiem że do styków styczników nie wolno używać papieru ściernego (tylko pilnik), bo drobiny ceramiczne z papieru zostają na stykach i pogarszają mocno przewodzenie. Być może nie dotyczy to styków, które przy łączeniu przesuwają się względem siebie.

jas_pik

Wysłany: 2022-12-31, 18:14   

Ten Wallpod sygnowany przez Volvo ma gniazdo czy kabel na stałe?
Sprawdź czy wtyczka idąca do samochodu jest jako jedna wypraska czy też jest rozkręcana. Podejrzewam że jest wyposażona w termistor ( który się odlutował/uszkodził) i w związku z tym Twój samochód widzi błąd.

gienek333 

Wysłany: 2023-01-01, 10:49   

Ja zamiast szlifowania użył bym preparatu "Kontakt 60", warto taki mieć.

sirkk

Wysłany: 2023-01-03, 14:41   

Przepraszam, że nie odzywałem się tyle dni ale Norton obraził się na te forum i autentycznie nie mogłem otworzyć żadnej strony na samochodyelektryczne.org Dziś nagle mu przeszło i jest to o tyle ciekawe że w Sylwestra, po umyciu auta, trochę od niechcenia podłączyłem auto do wallboxa i niespodziewanie zaczęło się ładować. Naładowało się aż do pełna i przy najbliższej okazji sprawdzę czy to już tak na stałe czy jednak nie.

Odpowiadając na Wasze sugestie:

@RaveN - ciekawa teoria, nie miałem ustawionego żadnego terminarzu ale na wszelki wypadek dodałem taki od 00:00 do 23:59. Czy to miało wpływ na zadziałanie ładowania - nie wiem.

@jas_pik - Kabel z wtyczką jest na stałe połączony z wallboxem choć nie przeszkodziło mi to w podmianie kabla i wtyczki na nowy w którym też występował problem. Rozumiem że ten termistor jest we wtyczce a nie wallboxie? Jeśli tak, to byłby to duży zbieg okoliczności aby oba kable i wtyczki (obie nowe) miały ten sam problem.

@gienek333 - Używałem WD Contact Spray ale również bez skutku, chyba że użycie go w piątek w jakiś sposób pomogło naładować auto w sobotę, czego nie wykluczam - może musiał dobrze przeschnąć.

Jeśli przy kolejnym ładowaniu problem wróci... pojadę najpierw umyć auto a potem wróce na wątek ;)

jas_pik

Wysłany: 2023-01-03, 20:38   

Czy ten wallbox to produkt Garo GLB?
Powinien być sterowany przez WiFi oraz za pomocą karty RFID.
Sprawdziłeś te ustawienia ?

sirkk

Wysłany: 2023-01-04, 18:41   

jas_pik napisał/a:
Czy ten wallbox to produkt Garo GLB?
Powinien być sterowany przez WiFi oraz za pomocą karty RFID.
Sprawdziłeś te ustawienia ?

Nie, to wcześniejsza generacja wallboxów VOLVO, która wygląda tak jak na zdjęciu.

Z tego co dowiedziałem się od niezależnego serwisu, który do mnie przyjechał, producentem ich była firma AeroVironment, która jakiś czas temu została przejęta przez Webasto. Z nimi też już rozmawiałem ale potwierdzili że przejeli AeroVironment lecz nie mają żadnej dokumentacji ich produktów.

Co jednak najdziwniejsze i najważniejsze dla mnie zarazem, auto od kilku dni ładuje się bezproblemowo. Wszystkie próby były skuteczne, ani razu nie wystąpił błąd. Auto ładuje się szybko i do pełna więc pełen sukces.

Podejrzewam, że może to mieć coś wspólnego z faktem, że aktualnie nie włączam i wyłączam dopływu prądu do wallboxa za każdym razem gdy chce go używać a mam go "pod prądem" cały czas.

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2023-01-05, 11:19   

sirkk napisał/a:
Podejrzewam, że może to mieć coś wspólnego z faktem, że aktualnie nie włączam i wyłączam dopływu prądu do wallboxa za każdym razem gdy chce go używać a mam go "pod prądem" cały czas.
Może być - niektóre bardzo długo włączają się, rzędu kilku minut.

Odpowiedz do tematu